leczenie jaskry warszawa - An Overview

Współczesna medycyna oferuje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w przypadku, kiedy pacjent nie może być poddane leczeniu farmakologicznemu. Odpowiednią metodę dobierze lekarz po konsultacjach i szczegółowym zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem pacjenta. W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina oferujemy kompleksowe wsparcie w terapii – jeśli więc szukasz pomocy w leczeniu jaskry w Warszawie, zapraszamy na wizytę. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę, ocenią stopień zaawansowania choroby i dobiorą odpowiedni sposób leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania problemu i indywidualnych czynników.

W bardziej zaawansowanych postaciach jaskry stosuje się leczenie chirurgiczne: trabekulektomię – udrożnienie kąta przesączania przez wytworzenie przetoki, oraz głęboką sklerektomię, która ułatwia odpływ płynu bez otwierania przedniej komory oka.

Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu – dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że znajduje się ona w ścisłej czołówce wśród przyczyn całkowitej ślepoty.

Jeszcze nie tak dawno jedyną metodą leczenia tej choroby było usunięcie gałki ocznej na skutek znacznych objawów bólowych. Obecnie leczenie jest bardzo trudne ale może zakończyć się powodzeniem jeśli terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie.

Szczególnie po 40. roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na jaskrę rośnie, warto systematycznie odwiedzać okulistę i przeprowadzać badania pod kątem występowania jaskry, by wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości na możliwie wczesnym etapie i podjąć skuteczne leczenie, które zahamuje jej dalszy rozwój.

Istotna będzie także zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Nie zapobiegnie rozwojowi jaskry, ale jest kluczem do utrzymania właściwego widzenia.

Jaskra młodzieńcza dotyka nastolatków i młodych dorosłych. Pomimo, obecności podobnych objawów, jak u dorosłych, chorobę uważa się za bardziej zagrażającą widzeniu, ponieważ ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zazwyczaj wyższe niż u dorosłych, a na dodatek młody wiek, wymaga zachowania nerwu wzrokowego przez znacznie dłuższy czas niż u dorosłych.

Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałMoi uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w leczenie jaskry warszawa konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii.

Jaskra PEX, czyli w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji, zależna jest od zmian w soczewce, która łuszczy się powodując podwyższenie ciśnienia w oku. Jaskra wtórna w podwichnięciu soczewki powodowana jest jej złym położeniem w oku.

Badanie OCT jest bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane. Porównywanie kolejnych wyników ułatwia śledzenie stopniowo zachodzących zmian w warstwie włókien nerwowych siatkówki i na tarczy nerwu wzrokowego w celu potwierdzenia lub wykluczenie progresji choroby.

Bardzo często ten zabieg skutecznie powstrzymuje publishępy jaskry. Należy jednak pamiętać o tym, że oko po takim zabiegu powinno być regularnie kontrolowane przez specjalistę – zrobiony otwór jest tak niewielki, że czasem samoistnie zarasta i zabieg należy powtórzyć.

Operacja jaskry nie poprawia widzenia. Jej zadaniem ma być zmniejszenie ciśnienia w oku i tym samym spowolnienie procesu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niektóre zabiegi operacyjne niestety mogą powodować pogorszenie widzenia. Dlatego zawsze należy dobrać zabieg do konkretnego przypadku.

Komórki żerne usuwają drobiny barwnika i nieprawidłowe struktury beleczkowania, dzięki czemu robią miejsce do tworzenia się nowej, zdrowej tkanki. Efektem jest zmniejszenie oporu odpływu cieczy wodnistej z oka, a w konsekwencji - obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Celem leczenia jest zahamowanie write-upępu choroby w stopniu, który pozwoli pacjentowi na zachowanie użytecznej ostrości wzroku do końca życia. Osiągnięcie tego celu umożliwia stałe utrzymywanie w chorym oku bezpiecznego, indywidualnie ustalonego ciśnienia – tzw. ciśnienia docelowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *